Okładziny ścienne z płyt kartonowo-gipsowych

Okładziny ścienne montuje się na konstrukcji nośnej wykonanej z metalowych profili typu C. Rozstaw profili powinien wynosić 600 mm (wyjątkowo 400 mm). Po obwodzie konstrukcji okładziny układa się profile typu U i mocuje do ścian, stropu i podłogi za pomocą kołków rozporowych. Pod profile obwodowe przykleja się taśmę izolacji akustycznej. Do mocowania profili wykorzystuje się łączniki ES. Między ścianę a płytę okładziny wkłada się wełnę mineralną jako izolację akustyczną i termiczną. Na okładziny ścienne stosuje się płyty o grubości 12,5 mm.

okładziny ścienne

Konstrukcję wolno stojącej obudowy ściennej wykonuje się z profili metalowych typu U i C o szerokościach (w zależności od potrzeby) 50,75 lub 100 mm. Profil typu U z przyklejoną od spodu taśmą izolacji akustycznej mocuje się do podłogi, ścian i sufitu za pomocą kołków rozporowych. Rozstaw mocowań nie może być większy niż 1000 mm. Następnie wstawia się profile C w rozstawie co 600 mm (wyjątkowo co 400 mm). Skrajne profile mocuje się do ściany, a płyty – do profili nierdzewnymi blacho wkrętami. Przestrzeń między ścianą a płytą może być wypełniona wełną mineralną. Taką konstrukcję stosuje się wtedy, gdy ściana jest bardzo nierówna lub znacznie zniszczona.
Płyty gipsowo-kartonowe mogą służyć także do obudowy słupów i belek stalowych, a nawet drewnianych. Wiele nowoczesnych budynków jest wykonanych w konstrukcji stalowej szkieletowej i dla zapewnienia estetyki pomieszczeń oraz zabezpieczenia przeciwpożarowego konieczne jest jej obudowanie.

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *