Każdy wybierze coś dla siebie – dom szeregowy

Dom szeregowy to kilka, kilkanaście identycz­nych złączonych ze sobą budynków. Połączeniem jest najczęściej poprzeczna ściana nośna, wspólna dla dwóch domów. Wynika z tego, że będziesz, mieszkając w środku zabudowy, miał po obu stronach sąsiada. Nie będzie go jednak pod i nad tobą. A to już osiągnięcie w porównaniu do sytuacji, w jakiej byłeś mieszkając w bloku czy kamienicy. Natomiast będąc właścicielem skrajnych segmentów, znajdziesz się w jeszcze lepszej sytuacji, gdyż sąsiad będzie tylko jeden.

kazdy wybierze coś dla siebie- rodzaje domów

Budynki z reguły mają szerokość od 5 do 9 m. Za najbardziej ekonomiczne uznawane są te o szerokości stropu 6 m. Wynika to stąd, że nie trzeba budować wewnętrznej ściany nośnej dla oparcia stropów.

Każdy znajdzie coś dla siebi... rodzaje domów.doc 3

Najbardziej opłacalna i jednocześnie graniczna rozpiętość większości stropów prefabrykowanych, drobnowymia­rowych, jak na przykład popularna Teriva czy Fert, to właśnie sześć metrów. Przy tej szerokości budynku może wystąpić kłopot z zaprojektowaniem na jednej kondygnacji garażu dla dwóch samochodów i wejścia do budynku. Niemniej są to problemy do rozwiązania.

 

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *