Czym się różni podłoga wykonana na gruncie od podłogi na stropie między piętrowym

Podłogi wymagają niekiedy szczególnych rozwiązań konstrukcyjnych. Pomieszczenia, w których używana jest woda (np. łazienki), powinny mieć izolację wodoszczelną, sale gimnastyczne powinny mieć podłogi sprężyste, a pomieszczenia magazynowe i produkcyjne wymagają podłóg o zwiększonej odporności mechanicznej.

podłogi

Podkład pod posadzkę może być samodzielną warstwą konstrukcji podłogi lub być związany z podłożem. Rozróżnia się podkłady wylewane (jastrychy) i suche.
Podkłady wylewane wykonuje się ze spoiwem cementowym lub gipsowym (anhydrytowym). Do podkładów monolitycznych ze spoiwem cementowym używa się zaprawy o stosunku cementu i piasku 1 : 3 lub gotowych mieszanek przygotowanych fabrycznie. Zaprawa powinna mieć konsystencję wilgotną. Nie powinno się wykonywać podkładów z zaprawy o konsystencji płynnej. Grubość podkładu związanego z podłożem nie powinna być mniejsza niż 25 mm, a podkładu na izolacji – 35 mm. Zaprawę cementową układa się między listwami kierunkowymi o wysokości równej grubości podkładu, zagęszcza ręcznie lub mechanicznie i zaciera packą.

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *